Брзини од 100 Mbps и ексклузивен попуст од 50% на пакетот „Премиум“ на „Близу“

blizoo_promo-glavna

Операторот, покрај попустите и воведување нови брзини за своите резиденцијални корисници, ја овозможи и опцијата за надградување на постоечките интернет-пакети со дополнителни 5 Mbps за само 50 денари месечно. Телекомуникацискиот оператор „Близу“ денес ги промовира бројните новитети во своето портфолио, кои вклучуваат  поволности за своите нови и постоечки корисници. Пакетот „Премиум“ со три услуги отсега [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 15:33 | Објавено во Издвојуваме, Технологија од Здраво

Зошто секој авион нема падобран? (видео)

padobran-za-avion

Некои производители и инженери тврдат дека падобраните, ако би станале опрема во патничките и комерцијалните авиони, би спасиле стотици животи. Моторот на авионот со кој управувал американскиот адвокат Џон Фарис во текот на летот откажал без предупредување. Инструментите не покажувале дека нема гориво, па малата “Cessna 182“ ја изгубила снагата и почнала спирално и брзо [...]

петок 7 февруари, 2014 во 13:27 | Објавено во Km/h, Технологија, Фото & Видео од Здраво

Сакал да ги шпионира девојките, а ни ги промени животите!

Изгледот на Фејсбук од пред 10 години

“Facebook“ го прослави 10-иот роденден! Оваа најпопуларна социјална мрежа во светот ја создаде студентот, а сега веќе милијардер, Марк Цукерберг (29) во 2004 година. Сакал да се шегува и на интернет да запознава девојки и да ги “следи“. Денес тоа е компанија која вреди повеќе од 100 милијарди долари! Изгледот на Фејсбук од пред 10 [...]

вторник 4 февруари, 2014 во 19:32 | Објавено во Издвојуваме, Технологија од Здраво

Стетоскопот заминува во историјата?!

stetoskop

Стетоскопот, инструмент кој веќе два века е заштитен знак на луѓето во бели мантили, ги живее своите последни денови, тврдат двајца професори од Њујорк. Тие истакнуваат дека исто како што и “MP3“, кој го замени “CD“-то, откога тоа претходно ги истисна касетите, така и стетоскопот за слушање на работата на срцето и белите дробови ќе [...]

петок 31 јануари, 2014 во 12:36 | Објавено во Технологија од Здраво

“Sony 4K Ultra Short Throw Projector”

sony-4k-short-throw

“Sony” на меѓународниот Саем на потрошувачка електорника “CES” во Лас Вегас, претстави ласерски проектор, што површината на која проектира содржина ја претвориa во голем 147 инчен екран со 4К резолуција. А може да проектира на речиси било која површина, и тоа од близу! Проектор (видео бим) е со должина од 110 сантиметри и може да [...]

понеделник 13 јануари, 2014 во 02:16 | Објавено во Технологија од Здраво

Забава за богати: Седи дома, биди пилот и летај по светот! (видео)

fsim

Се појави уште една врвна домашна забава за оние кои имаат доволно и простор и пари. Со овој најнов “Flight Simulator“ може да пилотирате со “Airbus A-320“ или со “Boeing B737NG“ (по ваш избор). Убава играчка -  леташ по цел свет, а дома си. Се’ е исто како во вистински авион. Пилотската кабина е со [...]

понеделник 23 декември, 2013 во 19:40 | Објавено во Km/h, Технологија, Фото & Видео од Здраво

Комплетен пакет од „Близу“ за новогодишните празници

blizoo_Deluxe_leaflet

Сите нови корисници кои ќе потпишат договор до 31.12.2013 го добиваат пакетот „Делукс“ по намалена цена. Телекомуникацискиот оператор „Близу“ денес го лансира новиот пакет со три услуги „Старт Делукс“, во кој се вклучени бројни поволности за новите корисници. Промотивниот пакет ги содржи: сите 130 дигитални канали во кои бесплатно се содржат каналите со висока резолуција, [...]

вторник 10 декември, 2013 во 14:35 | Објавено во Издвојуваме, Технологија од Здраво

Бесплатен безжичен интернет во општина Центар

free_wifi

Општина Центар денеска соопшти дека во соработка со безжичниот интернет провајдер „Sun Wireless” им овозможија на сите граѓани и посетители на општината бесплатен безжичен интернет. Хот спотовите се наоѓаат на улица “Македонија“, поточно потегот од хотелот “Бристол“ до плоштадот “Македонија“, од скверот “Пела“ до поранешниот ресторан за брза храна “МекДоналдс“, скверот “Јадран“, кејот “13ти ноември“, [...]

понеделник 2 декември, 2013 во 12:12 | Објавено во Македонија, Технологија од Здраво

Што твојот телефонот открива за тебе?

mobilni-telefoni-2013

Сопствениците на “iPhone“ се суетни и трошат повеќе пари на облека и нега отколку сопствениците на “BlackBerry“ и на “Android“ телефони, додека луѓето со “Android“ телефони имаат најдобри особини и убаво готват. Луѓето кои имаат “iPhone“ се посовесни од другите и за себе мислат дека се попривлечни од оние кои имаат други марки на смартфони. [...]

среда 13 ноември, 2013 во 20:30 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме, Технологија од Здраво

“Phonebloks” (видео)

phoneblocks

Заборавете ги “Apple” и “Samsung”. Ова е иднината… [www.phonebloks.com]

понеделник 23 септември, 2013 во 20:09 | Објавено во Технологија, Фото & Видео од Здраво

Здраво +
Нездраво
друштвено

Паричниккурсна листа