P90X: Најкомплетна фитнес програма!

1602162_483823435061675_363450440_o

Со оваа програма нема трикови, ова е напорно вежбање. Целата работа се базира на збунување на мускулите. Целта на оваа програма е да се избегне “плато ефектот” што претставува промени на телото само во првите неколку недели поради едноликоста на вежбите. Тука се постигнува континуирано менување и развивање во тој период од 90 дена. Вклучени [...]

петок 28 февруари, 2014 во 14:44 | Објавено во Издвојуваме, Спорт од Здраво

Зошто петлите кукурикаат рано на сабајле?

petel

Поради биолошкиот часовник, пред се’. Петлите обично почнуваат да кукурикаат два часа пред да зазори. До неодамна, никој не знаеше зошто тоа го прават пред да се раздени. Бидејќи петлите кукурикаат и во другите делови на денот, се чинело поверојатно дека нивното утринско огласување е резултат на реакција на некои надворешни надразби, како што се [...]

вторник 25 февруари, 2014 во 11:01 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме од Здраво

Лекар, пекар или аптекар… кој најчесто се разведува?

doktor-zena

Некои професии се повеќе изложени на ризикот од распад на бракот од другите. Така, лекарите многу почесто се разведуваат отколку инженерите, се наведува во една англиска студија. Во најризичната категорија, во поглед на тоа дека работата може да им го уништи семејното гнездо, се балетаните и танчерите, кореографите, бармените и кинезитерапевтите, со дури 40 отсто [...]

понеделник 24 февруари, 2014 во 20:06 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме од Здраво

Убавица и “ѕвер“ – комбинација за успешен брак?

beauty-and-the-beast-512774fabe4ec

Колку пати сте виделе преубава девојка со не толку убаво машко? Сигурно сте се запрашале – зошто е со него? Еве го и одговорот. Момци, ако носот ви е како на Пинокио, а ниту забите не ви се “под конец“, без да се спомнуваат и некои други естетски недостатоци, нема потреба да се грижите – [...]

понеделник 24 февруари, 2014 во 11:51 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме од Здраво

15 работи кои емотивно силните луѓе не ги прават

emocionalna-mok

Постои еден посебен аспект на менталната сила кој е решавачки фактор дали ќе имаме или нема да имаме добар живот. Менталната снага има повеќе нивоа и сите се потребни за да бидеме успешни и среќни. Една од посебните области на менталната моќ која има големо влијание, е емотивната сила. Емоциите, се разбира, се дел од [...]

среда 19 февруари, 2014 во 19:28 | Објавено во Lifestyle, Издвојуваме од Здраво

Ракот, Шкорпијата и Рибите најчесто се заљубуваат

LoveHoroscope

Овенот, Лавот и Стрелецот лесно се заљубуваат. Близнаците, Вагите и Водолиите прво за се’ добро ќе размислат. Ракот, Шкорпијата и Рибите не можат без љубов. Огнени занци Лицата родени во знакот на Овен, Лав или Стрелец, главно брзо се заљубуваат, но и брзо се “ладат“. Доколку кај некоја личност најдат нешто што им се допаѓа, [...]

вторник 18 февруари, 2014 во 20:30 | Објавено во Lifestyle, Издвојуваме од Здраво

Зошто ни е убаво кога се бакнуваме?

baknuvanje

Ако некој ни постави прашање “Зашто се бакнуваме?“, веројатно ќе му одговориме “Затоа што чувството е прекрасно“. Навистина, бакнежот со лицето кое го сакаме ќе не’ направи среќни и ќе се чувствуваме одлично. Но, зашто е така? Зошто се бакнуваме и зошто тоа ни дава толку прекрасно чувство – постои и прилично интересно научно објаснување. [...]

вторник 18 февруари, 2014 во 14:56 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме од Здраво

5 лаги кои машките (а можеби и девојките) ги кажуваат на “Facebook“

facebook-momce

Дали користите “Facebook“ за да ги запознаете можните партнери. Не сте единствени. Доколку тоа не го правите, можеби пропуштате многу прилики. Зошто? На “Facebook“ постои транспарентност: може да ги видите сликите на потенцијалните партнери, да ги прочитате нивните реакции, па да имате и поголемо разбирање на нивната секојдневна стварност. Дури, можете и малку да ги [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 19:43 | Објавено во Занимливости, Издвојуваме од Здраво

Брзини од 100 Mbps и ексклузивен попуст од 50% на пакетот „Премиум“ на „Близу“

blizoo_promo-glavna

Операторот, покрај попустите и воведување нови брзини за своите резиденцијални корисници, ја овозможи и опцијата за надградување на постоечките интернет-пакети со дополнителни 5 Mbps за само 50 денари месечно. Телекомуникацискиот оператор „Близу“ денес ги промовира бројните новитети во своето портфолио, кои вклучуваат  поволности за своите нови и постоечки корисници. Пакетот „Премиум“ со три услуги отсега [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 15:33 | Објавено во Издвојуваме, Технологија од Здраво

50 знаци дека врската станала сериозна

zaljuben-par-kafe

За паровите врската е сериозна ако во друштво со партнерот се чувствуват сосема опуштени, разговараат и за непријатни здравствени проблеми, но и за сексуалното минато. Врската во просек станува сериозна после пет месеци, а јасни знаци се планирање на заеднички одмор и размена на клучевите од станот, откриле 2.000 испитанци во истражувањето кое го спровела [...]

четврток 13 февруари, 2014 во 21:20 | Објавено во Lifestyle, Издвојуваме од Здраво

Здраво +
Нездраво
друштвено

Паричниккурсна листа