P90X: Најкомплетна фитнес програма!

1602162_483823435061675_363450440_o

Со оваа програма нема трикови, ова е напорно вежбање. Целата работа се базира на збунување на мускулите. Целта на оваа програма е да се избегне “плато ефектот” што претставува промени на телото само во првите неколку недели поради едноликоста на вежбите. Тука се постигнува континуирано менување и развивање во тој период од 90 дена. Вклучени [...]

петок 28 февруари, 2014 во 14:44 | Објавено во Издвојуваме, Спорт од Здраво

Олимпијадата во Сочи: Поглед од Вселената! (фото)

2014-sochi-winter-olympics-from-space-nasa

Поглед на Сочи, домаќинот на Зимските олимписки игри. Направена е од Меѓународната вселенска станица, високо, високо… над градот. Импресивно!

вторник 18 февруари, 2014 во 21:37 | Објавено во Спорт, Фото & Видео од Здраво

Мамиќ до фудбалерите: Искршете го хотелот и дискотеката, “Динамо“ ќе плати! (видео)

mamic-disko

“Преуредете ја дискотеката, затворете го кафулето, искршете ја дискотеката, искршете го хотелот!”,  во еуфорија им порачал на фудбалерите Здравко Мамиќ, сопственик на “Динамо“ од Загреб! За денот на заљубените Св. Валентин, фудбалскиот клуб “Динамо“ организирал вечера и забава со тамбурашки оркестар, во Здружението на ветераните навивачи “BBB“. На прославата кратко говорел Здравко Мамиќ, извршен претседател [...]

вторник 18 февруари, 2014 во 15:44 | Објавено во Спорт, Фото & Видео од Здраво

Падот на Шумахер е несреќа

Michael-Schumacher1

Во тешката скијачка несреќа на Михаел Шумахер нема вина на трето лице. Надлежното француско државно обвинителство ја затвори истрагата за овој случај. Француското државно обвинителство ја затвори истрагата за скијачката несреќа на седумкратниот светски првак во Формула 1, Михаел Шумахер. Се исклучува можноста дека во несреќата било вмешано друго лице, не постојат индиции за кривично [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 12:27 | Објавено во Спорт од Здраво

Вардар во осминафинале во ЛШ

Screenshot_126-685x320

Ракометарите на “Вардар” на две кола до крајот на првата фаза во Лигата на Шампиони обезбедија пласман во осминафиналето. “Вардар”, во најзначајниот натпревар за клубот во овој дел од сезоната, го совлада “Динамо Минск” со 30:22 (14:11), пренесува “Макфакс”. “Вардар” од самиот почеток ја презеде контролата врз играта, веднаш на стартот црвено-црните создадоа предност од [...]

недела 9 февруари, 2014 во 20:03 | Објавено во Спорт од Здраво

Прогноза: Мозокот на Шумахер ќе работи како болид на Формула 1

Michael-Schumacher

Неизвесноста продолжува и сите стравуваат за здравствената состојба на легендарниот Михаел Шумахер. Дури, на социјалните мрежи се прошири вест дека Шумахер починал, но болницата во Гренобл во која тој петта недела сеуште е во кома, веднаш категорично ја демантира оваа лажна информација. На неговото семејство кое е во шок, но и на неговите фанови, сигурно [...]

сабота 8 февруари, 2014 во 13:42 | Објавено во Спорт од Здраво

30 години од ЗОИ во Сараево (фото)

zimski-olimpiski-igri-vo-saraevo-7

Изминаа 30 години од кога Сараево беше организатор на еден од најголемите светски спортски настани – XIV-те Зимски олимписки игри. Многумина се потсетуваат на еуфоријата која владеела во тогашна Југославија. Кога Санда Дубрачиќ го запалила олимпискиот факел и тогашниот градоначалник на Сараево Углеша Узелац замавнал со олимпиското знаме на Олимпискиот стадион „Кошево“, сите биле среќни [...]

петок 7 февруари, 2014 во 15:04 | Објавено во Спорт, Фото & Видео од Дејан Зафировски

“Прва фотографија на Шуми по несреќата“

lauda-schumi-nevkusna-sega

Крајно невкусна шега на германскиот магазин “Титаник“! На насловната страна, наместо на Михаел Шумахер, ставија фотографија на Ники Лауда и наслов: “Ексклузивно! – прва фотографија после несреќата – Еве како сега изгледа Шуми“. Но, магазинот објави фотографија на Лауда, поранешен светски шампион, кој во 1976, на патеката во Нирбургринг беше тешко повреден. Неговиот „Ферари“ се [...]

среда 5 февруари, 2014 во 14:02 | Објавено во Спорт од Здраво

Берни Еклстоун: “Тестирањата се тотална фарса!“

bernie-1

Секогаш своеволниот и контраш Берни Еклстоун, се огласи и говореше за последните Ф1 тестирања, моторите, заштедата на гориво и слично во Формула 1. Типично за Берни. “Се прашувам колку тимски камиони се користат во ФИА. Видете што се случува последниве денови… Јас реков дека ако сето биде вака… ќе биде тотална фарса. Тие (ФИА и [...]

понеделник 3 февруари, 2014 во 13:19 | Објавено во Спорт од Здраво

Металург го совлада Веспрем

metalurg-vesprem

Ракометарите на “Металург” во пријателски натпревар одигран вечерва во салата во населбата Автокоманда во Скопје остварија победа над унгарскиот првак “Веспрем” со 25:23. За унгарската екипа ова беше втор пораз во Скопје откако вчера загубија и од “Вардар”. Во текот на поголемиот дел од натпреварот “Металург” имаше водство, а највисокото беше во 38. минута – [...]

сабота 1 февруари, 2014 во 21:08 | Објавено во Спорт од Здраво

Здраво +
Нездраво
друштвено

Паричниккурсна листа