Ангела Меркел е спремна за “Мовембер” (фото)

anglea-merkel-mustaki

Незгодната фотка која сигурно погодувате на што алудира настана токму при посетата на Ангела Меркел на Ерусалим. Авотр на фотографијата е Марк Израел Селем, а Ангела Меркел е „уловена“ со мустаќи над устата предизвикани од сенката на прстот на Бенјамин Нетанјаху.

вторник 25 февруари, 2014 во 14:22 | Објавено во Странство, Фото & Видео од Здраво

Поглед од Вселената: Северна Кореја во мрак! (фото)

severna-koreja

Северна Кореја е во тотален мрак! И тоа буквално. Големата “црна дупка“ меѓу Кина и Јужна Кореја (кои ноќе се силно осветлени) е токму оваа изолирана и сиромашна 24-милионска земја, во која диктаторски владее Ким Џонг-ум. Единствен исклучок е главниот град Пјонгјанг, кој изгледа како острово во темно море. Фотографијава која ја објави НАСА, е [...]

вторник 25 февруари, 2014 во 11:23 | Објавено во Странство, Фото & Видео од Здраво

Украина: Власта попушти

ukraina-kiev-feb-2-2014-1975

Јанукович го напушти Киев. Претседателот на парламентот Рибак поднесе оставка поради здравствени причини, соопшти неговиот заменик Руслан Кошулински. Опозицијата наводно го има под контрола владиниот кварт во Киев, пренесува “DW”. Првиот човек на украинската Рада (парламентот) Владимир Рибак, според медиумски извештаи, од вчеравечер се наоѓа во Харков, во источниот дел на Украина, заедно со претседателот [...]

сабота 22 февруари, 2014 во 13:35 | Објавено во Македонија од Здраво

Крв и оган низ Киев (фото)

ukraina-kiev-feb-2-2014-1968

Нова ерупција на крваво насилство меѓу специјалните полициски сили и десетици илјадници демонстранти во главниот град Киев. Се пука од сите страни, со гумени и со вистински куршуми, се појавија и снајперисти. Само последниве денови, бројот на загинатите на двете страни – достигна околу 100-тина, а илјадници се повредени. Преговорите меѓу власта и опозицијата продолжуваат, [...]

петок 21 февруари, 2014 во 12:20 | Објавено во Странство, Фото & Видео од Здраво

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на дијалогот

C8D30B7C0E51C1013E015AFD81B6714C

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по средбите во Скопје со македонскиот државен врв и со претставниците на политичките партии. По средбата со премиерот, рече [...]

четврток 20 февруари, 2014 во 15:03 | Објавено во Македонија од Здраво

Скопје: Плоштадот во 1993 година (фото)

skopje-plostad-1993-godina-zelenilo

Повеќе зеленило, помалку кич… Скопскиот Плоштад во 1993 година, неколку години пред да почне неговото системско и систематско уништување. виа Ретро.мк & @pifpufpaf

среда 19 февруари, 2014 во 08:51 | Објавено во Македонија, Фото & Видео од Здраво

Копилот – киднапер!

Ethiopian-Airlines-flight-ET-702

Копилотот ја презел контролата над авионот на „Етиопиан ерлајнс“ на летот Адис Абеба – Рим и го пренасочил кон Женева за да бара азил. Сите патници се безбедни. Авионот безбедно слета на женевскиот аеродром утрово околу шест часот,  а полицијата соопшти дека еден од киднаперите е уапсен, дека нема повредени и дека стиуацијата е под [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 10:20 | Објавено во Странство од Здраво

Тројца приведени за експлозијата во Тетово

tetovo-bomba

Тетовската полиција ги привела лицата Н.К. неговиот син и едно 15 годишно лице, кои од жителите на ромската населба кај реката Пена во Тетово се посочени како директно или индиректно вмешани во активирањето на експлозивната направа вчера, кога  беа повредени пет деца, информираше Марјан Јосифовски, портпарол на СВР Тетово. Во куќата на Н.К. при вчерашниот [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 09:23 | Објавено во Македонија од Здраво

Цело злато на светот, прикажано во 3Д илустрации (фото)

ku-xlarge

Ова се резервите во злато на државите кои најмногу го имаат. За да се добие полесна претстава, наредени се во златни прачки од по 400 унци (секоја тежи 12,44 килограми). Најмногу злато имаат САД (8.133,5 тони), Германија (3.396,3 тони) и Меѓународниот монетарен фонд (2.814 тони). Проценка, според “Demonocracy.info“, е дека во светот има 166.500 тони [...]

петок 7 февруари, 2014 во 13:05 | Објавено во Пари и знаење, Странство, Фото & Видео од Здраво

Се расипа владиниот авион, претседателот Иванов не оди за Сочи

z3-mkd-service

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да стигне да присуствува на отворањето на Зимските Олимписки игри во Сочи. Посетата е откажана поради дефект на владиониот “Лирџет”. Од Кабинетот на Претседателот ја потврдуваат информацијата и додаваат дека авионот имал проблем при стартување на моторите. Како што претходно беше најавено, Претседателот на Република Македонија требаше да [...]

петок 7 февруари, 2014 во 11:11 | Објавено во Македонија од Здраво

Здраво +
Нездраво
друштвено

Паричниккурсна листа