За и против пријателскиот секс

sex-prijatelstvo

“Пријатели со повластувања“ се многу популарен облик на модерни врски. Резултатите од едно неодамнешно истражување, покажале дека дури 60 отсто од Американците се впуштиле во таков однос. Но, што воопшто значат пријателства со повластици? На скалата меѓу необврзувачкиот секс за една ноќ и романтичниот однос, пријателството во комбинација со повремени сексуални односи е некаде на [...]

среда 26 февруари, 2014 во 15:09 | Објавено во Lifestyle од Здраво

СМС порака која сите сакаме да ја добиеме

sms-devojka

Цвеќе, подароци, романтични вечери… сето тоа е убаво, но една СМС порака е повредна од се’! “Бев возрасна личност кога ја запознав мојата сопруга, но таа сепак го сврти мојот свет наопаку. Почнав повторно да се однесувам како дете. Таа беше дел од секоја моја мисла. Не беше важно дали сме во иста просторија или [...]

вторник 25 февруари, 2014 во 20:21 | Објавено во Lifestyle од Здраво

Љубовта треба да се третира како да е работа

ljubov

Вработените парови во својот љубовен живот би требало да се однесуваат како што тоа го прават на работното место – да бидат точни, внимателни, пресретливи и љубезни, нагласуваат стручњаците. Состанокот со саканата личност би требало да има исто значење како и деловниот состанок, за да се одржи “љубовниот жар“, сметаат научниците од Универзитетот  во Илиноис, [...]

сабота 22 февруари, 2014 во 13:38 | Објавено во Lifestyle од Здраво

Храна која полека, но сигурно ја уништува нашата интелигенција

fast-food-top

Постојат секакви врсти на храна. Некои се одличен сојузник против дебелењето, други пак ги стимулираат когнитивните функции на мозокот и го подобруваат памтењето. Но, има и такви кои имаат разурнувачки ефект на мозочните функции, па нутриционистите советуваат да ги консумираме умерено за да се намали нивното негативно и штетно влијание. Ова се 10 производи кои [...]

среда 19 февруари, 2014 во 20:38 | Објавено во Lifestyle, Гастрономија од Здраво

15 работи кои емотивно силните луѓе не ги прават

emocionalna-mok

Постои еден посебен аспект на менталната сила кој е решавачки фактор дали ќе имаме или нема да имаме добар живот. Менталната снага има повеќе нивоа и сите се потребни за да бидеме успешни и среќни. Една од посебните области на менталната моќ која има големо влијание, е емотивната сила. Емоциите, се разбира, се дел од [...]

среда 19 февруари, 2014 во 19:28 | Објавено во Lifestyle, Издвојуваме од Здраво

Ракот, Шкорпијата и Рибите најчесто се заљубуваат

LoveHoroscope

Овенот, Лавот и Стрелецот лесно се заљубуваат. Близнаците, Вагите и Водолиите прво за се’ добро ќе размислат. Ракот, Шкорпијата и Рибите не можат без љубов. Огнени занци Лицата родени во знакот на Овен, Лав или Стрелец, главно брзо се заљубуваат, но и брзо се “ладат“. Доколку кај некоја личност најдат нешто што им се допаѓа, [...]

вторник 18 февруари, 2014 во 20:30 | Објавено во Lifestyle, Издвојуваме од Здраво

6 одлични причини да се напиете црвено вино

crveno-vino

Тоа дефинитивно е еден од најпопуларните алкохолни пијалоци во рестораните, во дружењата и средбите на пријателите, на многу свечени настани. Покрај тоа, црвеното вино е традиционален пијалок кој има и многу здравствени својства кога се консумира во умерени количини. Ове се некои од најдобрите причини поради кои сигурно ќе посакате при следниот оброк да испиете [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 19:57 | Објавено во Lifestyle, Гастрономија од Здраво

Секс вреден 600.000 евра! (видео)

mile-low

“Љубовна подморница“ поаѓа од Карибите и нуди искуство кое долго нема да го заборавите, и тоа не само заради цената… Ако се плашите од висини, а им завидувате на “храбрите“ кои пробале секс во авион, можеби “љубовната подморница“ е вистинскиот избор за вас! Оние кои сакаат авантури во сексот, одамна слушнале за клубот “Mile high“, [...]

понеделник 17 февруари, 2014 во 16:34 | Објавено во Патување, Фото & Видео од Здраво

9 причини поради кои треба помалку да се јаде месо

meso-1

Ова се девет карактеристики на вегетаријанскиот начин на исхрана, или на диета слична на вегетаријанството, кои може да се корисни на нашето тело: Ќе ослабете Голема петгодишна студија објавена 2013 во часописот на Академијата на нутриционизмот и диететиката, покажа дека луѓето кои не јадат месо имаат помал просечен индекс на телесната тежина од оние кои [...]

недела 16 февруари, 2014 во 21:02 | Објавено во Lifestyle, Гастрономија од Здраво

“51 Degrees Thermal Resort“ (фото)

architecture-thermal-retreat

На преубава локација на Швајцарските Алпи, во регионот Вале, високо на планината Леукербад, е направено ова ексклузивно и од светска класа одмаралиште. Го нарекле “51 Degrees Thermal Resort“. Извонредна комбинација на модерен луксуз и “пријателско“ користење на природата. Убави вили со многу камен и дрво. Во близина се повеќе скијачки терени, а тука има и [...]

петок 14 февруари, 2014 во 12:44 | Објавено во м2, Патување, Фото & Видео од Здраво

Здраво +
Нездраво
друштвено

Паричник



курсна листа